Wielbiciele roślin inspirują się sztuką ogrodnictwa z różnych krajów. Znamy ogrody w stylu angielskim i francuskim a w ostatnim czasie coraz większa uwaga projektantów zieleni i działkowiczów koncentruje się na kompozycjach inspirowanych daleką Japonią.
Niwaki i ich cechy charakterystyczne
To właśnie sztuka przycinania drzewek jest rozwiązaniem, które najmocniej odróżnia japońskie ogrodnictwo od europejskiego. Mieszkańcy Dalekiego Wschodu słyną ze swojego upodobania do minimalizmu, który przejawia się także w obcinaniu „niepotrzebnych” pędów drzew i krzewów, które ich zdaniem zaburzają kompozycję.
I tak oto dochodzimy do cech charakterystycznych niwaków, wśród których pojawiają się odpowiednie formowanie pędów na końcówkach gałęzi w uporządkowane kształty kul czy talerzy. Co ważne mianem niwaki określa się wyłącznie rośliny zakorzenione w gruncie.
Kolejną rzeczą, która odróżnia niwaki od innych drzew ogrodowych jest ich wizualne postarzanie. Dzięki zmniejszeniu ilości gałęzi, mocniej odsłania się korę, wraz z jej spękaną powierzchnią. Zabieg ten sprawia, że wygląd drzewka jest bardziej dramatyczny i przypomina stare sosny rosnące na górskich przełęczach czy inne samotne drzewa, które zmierzyły się ze skutkami burzy czy wichury.
W japońskich ogrodach to właśnie specjalnie ukształtowane drzewa stanowią serce kompozycji, które dopełniają niewielkich rozmiarów bukszpanowe kule, oczka wodne a także głazy. Niekiedy do tych naturalnych elementów dodaje się małą architekturę ogrodową.
Niwaki czy bonsai – poznajmy różnice</h2
Mówiąc o roślinach w stylu japońskim często pierwszym skojarzeniem, które nam się nasuwa jest hasło: „bonsai”. Choć rzeczywiście to słowo także odnosi się do drzewek, to warto wiedzieć iż „bonsai” dosłownie oznacza „drzewo doniczkowe” w opozycji do „niwaki”, które jest przetłumaczone jako „drzewo ogrodowe”.
Już z samej nazwy wynika więc najistotniejsza różnica pomiędzy bonsai a niwaki, jaką jest forma rośnięcia roślin – pierwsza z nich dotyczy drzewek hodowanych w doniczkach, druga zaś odnosi się się wyłącznie do roślin gruntowych.
Kolejna rozbieżność pomiędzy dwoma rodzajami japońskich drzewek, które zafascynowały cały świat polega na ich rozmiarze. Rosnące bezpośrednio w ziemi niwaki są duże, osiągają wielkość taką jak nieprzycinane drzewka. Bonsai zaś to niejako miniaturka niwaków, którą posadzoną w doniczce możemy cieszyć się nawet mieszkając w niewielkim mieszkaniu w bloku.
Warto więc uświadomić sobie różnicę pomiędzy bonsai a niwaki, aby nie utrwalać błędnego stereotypu, że pojęcie te oznaczają to samo.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Niwaki.