Jak przywrócić skórze równomierny koloryt? Poznaj sposoby na przebarwienia

Oprócz brązowej opalenizny letnie słońce pozostawiło na Twojej skórze nieestetyczne plamki o ciemnym zabarwieniu? Są to przebarwienia posłoneczne, które rzadko znikają same. Preparaty rozjaśniające do domowego użytku radzą sobie głównie z powierzchniowymi zmianami. Aby szybko i skutecznie przywrócić skórze równomierny koloryt, warto zwrócić się do dermatologa, kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Przedstawiamy dwie najczęściej stosowane metody usuwania przebarwień.

Przyczyny nierównomiernego kolorytu skóry

Wraz z wiekiem skóra ulega różnym przemianom. Proces starzenia kojarzymy przede wszystkim ze zmarszczkami, tymczasem przebarwienia są równie częstą konsekwencją upływającego czasu. Im jesteśmy starsi, tym mamy większe tendencje do powstawania zmian pigmentacyjnych, takich jak melasma, ostuda, przebarwienia posłoneczne czy plamy starcze. Istnieje też szereg czynników, które mogą ten proces wzmagać, zwłaszcza zbyt intensywne promieniowanie słoneczne – podkreślają eksperci z Kliniki Estell Forest w Warszawie.

Pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promienie UV może dojść w skórze do nadprodukcji ciemnego barwnika – melaniny. Efektem, jakiego oczekujemy podczas opalania, jest równomierna opalenizna. Niestety, przebywając zbyt długo na słońcu, możemy uzyskać coś zupełnie odwrotnego – nieestetyczne przebarwienia i nierównomierny koloryt skóry. Zaostrzyć objawy mogą też zmiany hormonalne w organizmie lub przyjmowanie leków o działaniu światłouczulającym.

Peeling chemiczny na przebarwienia

Jednym ze sposobów na przywrócenie skórze równomiernego kolorytu jest jej intensywne złuszczenie, które możliwe jest przy pomocy kwasów medycznych w odpowiednich stężeniach. Procedura polega na aplikacji na skórę preparatu o działaniu złuszczającym, najczęściej na bazie kwasu migdałowego, salicylowego lub pirogronowego. Substancje te pozostają na skórze przez określony czas i wnikają na różną jej głębokość, złuszczając warstwy martwego naskórka. Najlepsze efekty daje wykonanie serii zabiegów. Zazwyczaj wykonuje się od 4 do 6 peelingów w odstępie 2-3 tygodni.

Peelingi chemiczne powodują eksfoliację wierzchniej warstwy naskórka, dzięki czemu wygładzają skórę i redukują powierzchniowe przebarwienia. Nie jest to jednak dobry sposób na duże i głębokie przebarwienia. Lepiej poradzi sobie z nimi zabieg laserowy.

Laserowe usuwanie przebarwień

Do usuwania przebarwień służą różne technologie, m.in. laser tulowy, który pracuje w trzech trybach: ablacyjnym, nieablacyjnym oraz subablacyjnym. Dzięki możliwości ustawienia zróżnicowanych parametrów urządzenie to umożliwia usuwanie różnego rodzaju przebarwień. Wiązka lasera tulowego dociera do warstwy podstawnej skóry, gdzie indukuje intensywną przebudowę, polegającą na rozbiciu cząsteczek melaniny oraz pobudzeniu fibroblastów do produkcji nowego kolagenu.

Bezpośrednio po laseroterapii przebarwienia mogą wydawać się ciemniejsze, jednak po kilku dniach zaczynają się złuszczać, odsłaniając jasną i zdrową skórę. Pozytywne efekty można zaobserwować już po jednym zabiegu. Oprócz wyrównania kolorytu skóry następuje poprawa jej napięcia i elastyczności. Zazwyczaj potrzebnych jest kilka zabiegów, aby uzyskać optymalne i trwałe rezultaty.

Jeśli szukasz najlepszego sposobu na przebarwienia dla siebie, skonsultuj się ze specjalistą. Więcej informacji znajdziesz na stronie Find Beauty Expert.