Odzież dziecięca – na co zwrócić uwagę przed jej zakupem

Odzież dziecięca to wielobarwny świat koszulek, bluz, spodni, rajtuzów, kurtek itd. Piękne formy ubrań mogą nas bardzo kusić, by je kupić. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że nabędziemy coś, co może dziecko uczulić, wywołać wysypkę skórną, czerwone zaczerwienienie skóry czy katar lub kaszel. Bacznie musimy sprawdzać skład tkanin i metkę na ubraniach.

Jaka odzież dziecięca jest bezpieczna?

Ubranie dla dzieci powinno być uszyte z materiałów niealergizujących i wysokiej jakości. Barwniki użyte do kolorowania odzieży powinny być atestowane, dzięki czemu organizm malucha będzie bezpieczny. Szczególnie wrażliwe na zawarte związki chemiczne w odzieży dziecięcej są noworodki i niemowlęta.

U dzieci starszych najbardziej należy zwracać uwagę na skład włókien w bieliźnie i ubraniach, które są najbliżej ciała. Bardzo ważne, aby majtki, podkoszulka, skarpetki i getry oraz spodnie były uszyte z tkanin i dzianin z włóknami naturalnymi typu bawełna i tkanina bambusowa.

Absolutnie nie należy dzieciom serwować bielizny z szorstką koronką. Może ona łatwo podrażnić cienką i wrażliwą skórę przedszkolaka. Dzieci starsze również powinny mieć bieliznę wysokogatunkową. Dotyczy to zarówno dziewcząt, jak i chłopców.

Na co zwrócić uwagę, kupując piżamę dla dziecka?

Piżama to bardzo ważny rodzaj odzieży dziecięcej, w której nasza pociecha spędzi całą noc. Zdarzy się, że w trakcie snu maluch się spoci lub przydarzy mu się zmoczyć łóżko. Nie zawsze się obudzi po takim incydencie i prześpi w wilgotnej piżamie aż do rana.

Dobrze oddychający materiał, utrzymujący wilgoć z dala od skóry śpiącego, uchroni go przed wystąpieniem na skórze podrażnień. Jeżeli jednak odzież dziecięca do spania jest uszyta z tkanin nieprzepuszczających powietrza i nieodciągających wilgoci od ciała, mogą pojawić się wysypki skórne łącznie z sączącymi się strupkami.

Dlatego koniecznie, tak jak przy kupowaniu innych części garderoby musimy sprawdzać, z czego strój do spania został uszyty. Tak jak w przypadku pieluszek tkaninowych poprzez majtki i podkoszulki, piżama powinna być uszyta z tkanin np. bambusowych lub bawełnianych.

Szalik, czapka i rękawiczki dla dzieci – jak kupować?

Polar i włóczka to najlepiej tolerowane materiały na tego typu odzież. Zima, wiosna i jesień są raz mroźne, raz ciepłe. Musimy zatem wyposażyć dziecko w dwie czapki i dwie pary rękawiczek. Jedna z czapek powinna być dosyć ciepła z przeznaczeniem na mróz, a druga cieńsza, gdy nadejdzie temperatura powyżej zera.

Tak samo rękawiczki powinny być jedne cieńsze, drugie grubsze. Szalik może być zakładany pod kurtkę lub na jej wierzch. Jeżeli ma być chowany pod kurtkę z wysoką stójką, powinien być krótki, by móc okręcić nim szyję tylko raz, aby dziecku było wygodnie. Szalik zakładany na wierzch może być dłuższy, by móc w razie potrzeby okręcić nim szyję podwójnie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie odzież dziecięca.