Kreta – urokliwa, grecka wyspa z mitologicznym akcentem

3 years ago

Nie da się zaprzeczyć, że atrakcyjnych ofert turystycznych – pod względem lokalizacji, fantastycznego klimatu, miejsc wartych zwiedzenia lub znakomitej kuchni – jest po prostu od groma. Jak zatem dokonać wyboru, by wyjazd na wczasy pozostawił po sobie piękne wspomnienia? Najlepiej zdecydować się na cel podróży, który połączy w sobie wszystkie wymienione wcześniej zalety. Do takich miejsc z pewnością należy grecka wyspa Kreta.

Wymarzone miejsce na błogi odpoczynek

Kreta jest największą grecką wyspą – położona na Morzu Śródziemnym, posiada linię brzegową długości 1 040 kilometrów. Klimat o cechach umiarkowanych i subtropikalnych, górzyste tereny i skaliste wybrzeża, szerokie pasma jasnych, piaszczystych plaż oraz okalająca ląd krystalicznie czysta woda sprawiają, że miejsce to wciąż zajmuje wysokie miejsce na liście najatrakcyjniejszych celów wakacyjnych podróży. I trzeba przyznać, że osoby lubiące wylegiwać się na słońcu, zażywać morskich kąpieli oraz nurkować czy też podziwiać piękno krajobrazów, wręcz zakochują się w Krecie.

Moc atrakcji na dawnych ziemiach króla Minosa

Wyspa stanowi kolebkę naszej kultury i do dziś znajdziemy na niej wiele pamiątek po starożytnych cywilizacjach. Najdawniejsze z nich sięgają nawet 6 000 lat p.n.e., zaś w okresie 3 000 – 1500 p.n.e. rozwijała się słynna kultura minojska. Później jeszcze Kreta przechodziła z rąk do rąk władców Cesarstwa Bizantyjskiego, Wenecjan, Turcji i Egiptu, by w końcu znów stać się obszarem greckim.
Burzliwe dzieje wyspy sprawiły, że dziś ma ona do zaoferowania przyjezdnym wiele atrakcji turystycznych. Panowanie cywilizacji minojskiej oraz zderzenie różnych kultur na przestrzeni kolejnych setek lat pozostawiły po sobie wiele ciekawych zabytków. A jeśli o nich mowa, to przede wszystkim trzeba wspomnieć o ruinach wielkiego pałacu w Knossoss, budowli, której powstanie datuje się na lata 2000 – 1400 p.n.e. To właśnie z tym miejscem związana jest historia o królu Minosie. Według legendy to właśnie tu znajdował się słynny labirynt Dedala, w którego korytarzach krył się przeraźliwy Minotaur.
Podążając dalej szlakiem greckich motywów mitologicznych, warto udać się nad Vulismeni, jedno z 2 jezior wyspy. Jedna ciekawostka na jego temat mówi, że ten zbiornik wodny nie posiada dna, druga zaś, że zażywała w nim kąpieli sama bogini Atena. Wizyta w położonym tam Agios Nikolaos, urokliwym miejscem portowym, to znakomita okazja to zatrzymania się w jednej z wielu przyjemnych kawiarni, skosztowania regionalnych przysmaków oraz podziwiania wyjątkowej architektury i przycumowanych, okazałych jachtów.
Nie trzeba jednak pozostawać tylko na ziemiach Krety. Można choćby udać się w rejs np. na wyspę Gramvousa, gdzie znajduje się zabytkowy wrak statku oraz twierdza będąca niegdyś schronieniem dla piratów. Miejsce to stwarza również szansę fanom nurkowania na poznanie wielu ciekawych gatunków wodnych roślin i zwierząt.
Kreta, królowa greckich wysp, niejednokrotnie utożsamiana z miejscem uwięzienia Minotaura czy nawet mityczną Atlantydą, z pewnością kryje w sobie wiele magicznych miejsc i mnóstwo ciekawostek. Powyższe punkty turystyczne to tylko parę atrakcji, jakich możemy się spodziewać – więcej zaś o innych miejscach, które warto osobiście odwiedzić na Krecie, dowiesz się tutaj.

Metody Grabowski