Kenia = Kilimandżaro

3 years ago

Kilimandżaro jest najwyższą górą Afryki i jedynym z najwyższych samotnych masywów na Ziemi. Leży w Tanzanii na terenie Parku Narodowego Kilimandżaro. Niedaleko przebiega granica z Kenią. 

kenia wycieczki a wyprawa na kilimandżaro

Twoim głównym celem wyprawy jest zdobycie Kilimandżaro, najwyższego szczytu Afryki zaliczanego do Korony Ziemi.. Sam szczyt stanowi najwyższe wzniesienie na krawędzi Kibo o nazwie Uhuru Peak. Po drodze czeka Cię wspaniała przygoda z roślinnością afrykańska, ponieważ droga w górę wiedzie przez wszystkie jej strefy: sawannę, las tropikalny, skalno-trawiaste plateau, a kończy na wiecznych śniegach lodowców Kilimandżaro.
Góra jest łatwa technicznie i dostępna dla każdego, kto posiada odpowiednią kondycję. Jest jednak wysoka, a w ciągu dnia pokonuje się czasem znaczne przewyższenia, więc pamiętaj o właściwej aklimatyzacji. Najczęściej wchodzimy na Kilimandżaro szlakiem Machame – to jedna z najlepszych dróg pod względem adaptacji organizmu do wysokości. Po drodze czeka Cię nocleg w namiocie.
Droga nie wymaga żadnego sprzętu technicznego poza butami trekingowymi i kijkami. W czasie dnia przy sobie mamy jedynie lekki osobisty plecak, reszta jest niesiona przez wynajętych tragarzy (w cenie wyjazdu). W czasie drogi towarzyszy nam dodatkowo lokalny przewodnik. Obsługa przygotowuje posiłki oraz rozstawia namioty, które czekają na nas po dotarciu do obozów.

Ekwipunek

Koniecznie zabierz ze sobą: ciepłe ubranie (włącznie z czapką, rękawicami), buty do chodzenia po górach, ciepły śpiwór, kijki teleskopowe (doceniane zwłaszcza przy schodzeniu), bezwzględnie – okulary przeciwsłoneczne i krem z bardzo wysokim filtrem. Część sprzętu (kurtki, śpiwory, kijki) można wypożyczyć na miejscu.

Kiedy jechać

Kilimandżaro można zdobywać przez cały rok, chociaż warto pamiętać o trwającej od marca do czerwca porze deszczowej, kiedy to na dole pada deszcz, u góry śnieg, a widzialność jest ograniczona przez chmury. Deszcze, choć już nie ciągłe, ale w formie gwałtownych burz, występują również w czasie tzw. małej pory deszczowej, między październikiem a grudniem. Najpopularniejszy na trekkingi jest okres styczeń-luty oraz lipiec-wrzesień, mimo że temperatury w tym czasie mogą spaść w rejonie szczytu nawet do minus 20 st.

Samemu czy z biurem?

Na własną rękę na Kilimandżaro nie wejdziesz ze względu na obowiązek wynajmowania przewodnika. Ze względu na sprawy formalno-logistyczne (choćby dojazd do bramy parku, wyżywienie etc.) niemal każdy korzysta z usług agencji organizujących trekkingi . Nie ma problemu, by załatwić wszystko po przylocie do Tanzanii, najlepiej w Aruszy lub Moshi. Jeśli chcemy mieć jednak spokojną głowę od samego początku, lepiej skorzystać z ofert polskich biur podróży.

Metody Grabowski