Jak rozpocząć przygodę ze skituringiem?

1 year ago

Narty zimą to jedna z najciekawszych form spędzania czasu na świeżym powietrzu. Osoby, które od lat jeżdżą na nartach w pewnym momencie mogą zapragnąć czegoś nowego. I właśnie dla takich narciarzy został stworzony skituring. Czym jest i jak przygotować się na pierwsza przygodę z turem?

Tradycyjnie czy z odrobiną szaleństwa?

Jazda na nartach wiążę się z jazdą po ustalonych szlakach. Jest wielu narciarzy, którzy zaczynają marzyć o ciszy, spokoju oraz mniejszej ilości narciarzy wokół siebie. Dla takich osób został wymyślony skituring, czyli jazda na nartach po dzikich terenach, na których nie zostały wyznaczone szlaki. Nie ma tam szlaków przygotowanych przez maszyny. Nie ma co szukać innych narciarzy. Jest cisza, spokój i dzika przyroda.

Skituring nie jest narciarstwem przeznaczonym dla początkujących. Jest to rozrywka dla narciarzy, którzy mogą pochwalić się wieloma godzinami spędzonymi na stoku. Doświadczenie, dobra kondycja, duża sprawność fizyczna oraz rozwaga na szlaku są niezbędne, by w bezpieczny sposób uprawiać skituring.

Najpierw zakupy

Każdy doświadczony narciarz ma swój własny sprzęt do jazdy na nartach. Sprzęt do skituringu różni się do zjazdowego. Buty oraz narty są lżejsze. Buty po odpięciu robią się „miękkie” dzięki temu narciarz może poruszać nogą w stawie skokowym. Dodatkowo podeszwa butów narciarskich wygląda dokładnie tak, jak butów trekkingowych. Podeszwa wibram umożliwia swobodne chodzenie po odpięciu nart.

Najważniejsze jednak w wyposażeniu do skoturingu są wiązania. Narciarz na przemian wchodzi na stok, a następnie z niego zjeżdża. Wiązania skiturowe atomic pozwalają na swobodę zarówno w trakcie zjazdu, jak i podejścia. Zastosowanie w nich specjalnego przepięcia pozwala uwolnić piętę bez żadnego problemu. W wiązaniach skiturowych atomic uwolnienie piety jest możliwe przy pomocy kijka narciarskiego. Dzięki takiemu rozwiązaniu narciarz nie traci niepotrzebnie czasu na ustawiczne zapinanie oraz rozpinanie wiązań. Wiązania skiturowe atomic umożliwiają natychmiastowe ruszenie w dalszą trasę.

Kupując wyposażenie do turu nie można zapomnieć o fokach. Możemy kupić foki nylonowe oraz moherowe. Ważne, by były one idealnie dopasowane do nart, dzięki temu po przyklejeniu na narty w trakcie podejścia na ślizgi, narty nie będą zjeżdżały.

Skituring jest formą jazdy na nartach, która jest wymagająca. Narciarz musi mieć odpowiednią kondycję, jak i odpowiedni sprzęt. Jest to jednak zabawa, która przyniesie dużo satysfakcji. Jest to również ogromne wyzwanie, które pozwoli się sprawdzić.

Metody Grabowski