Jak pokonać strach przed końmi?

Jeździectwo to wymagający, ale też piękny sport, który daje wiele satysfakcji i pozwala na aktywne spędzanie czasu w gronie miłośników koni. Zdarza się jednak, że nawet najlepszy jeździec spadnie z konia. Wiele osób doświadczyło strachu, aby ponownie usiąść w siodle. Jak pokonać strach przed końmi po upadku? Jak rozpocząć przygodę z jeździectwem pomimo obaw?

Jak pokonać strach przed końmi podczas nauki jazdy?

Jazda konna przyciąga wielu pasjonatów koni – nierzadko jednak zdarza się, że osoby pragnące rozpocząć przygodę z jeździectwem obawiają się koni. Nie jest to dziwne – konie to pokaźnych rozmiarów zwierzęta, których zachowanie może w pierwszej chwili budzić obawy: parsknięcia, szybkie machanie łbem czy tupanie. Jak pokonać strach przed końmi, chcąc rozpocząć naukę jazdy? Podstawą jest teoria oraz jak najlepsze poznanie zwyczajów tych zwierząt – liczne artykuły i publikacje wyjaśnią, jak zachowują się konie w sytuacji stresowej, kiedy są zdenerwowane. Pozwoli to rozpoznać emocje zwierzęcia. Pierwsze lekcje warto odbyć w stajni – zapoznać się zarówno ze zwierzętami, jak i sprzętem niezbędnym do jazdy na padoku. Pierwszy kontakt z koniem może być pogłaskaniem konia, ale też próbą dosiadania go w bezpiecznej przestrzeni.

Jak pokonać strach przed końmi po upadku?

Upadek z siodła bywa niezwykle bolesny, może skończyć się złamaniami. Kiedy jednak upadek okazał się niegroźny, warto jak najszybciej wrócić do siodła. Jak pokonać strach przed końmi po upadku? Okazuje się, że nawet profesjonalni jeźdźcy miewają problem ze strachem związanym z dalszą jazdą po upadku. Rozwiązaniem może być powrót do podstaw podczas treningów, jazdy na lonży, pod okien doświadczonego i zaufanego trenera. Krok w tył w kwestii treningów może okazać się najprostszym lekarstwem na strach.