Czy gumy do żucia służą naszym zębom

2 years ago

Znajdziemy je wszędzie, niemal w każdym sklepie spożywczym, kiosku i nie tylko. Ich reklamy bombardują nas codziennie i przypominają o świeżym oddechu. To oczywiście gumy do żucia bez cukru, które mają nam pomóc utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Czy faktycznie są tak skuteczne, jak mówią reklamy? Co znajdziemy w ich składzie?

Skład gum do żucia

W normalnej gumie do żucia nie znajdziemy zbyt wielu substancji właściwych dla naszych zębów. Nie brakuje w nich cukru, sztucznych aromatów i polepszaczy smaku, co nie wpływa pozytywnie na zdrowie w jamie ustnej. Dlatego warto zwrócić uwagę na gumy bezcukrowe, nie pobudzające bakterii do produkcji groźnych dla szkliwa kwasów. Ich podstawową zaletą jest no właśnie – brak cukru, co nie zmienia zasadniczo walorów smakowych. W miejsce cukru producenci zawierają najczęściej słodziki. Jednym z nich jest sorbitol, którego głównym zadaniem jest właśnie dodanie walorów smakowych, jak również ma on działanie przeciwbakteryjne oraz utrzymuje pH w ustach na właściwym poziomie. Drugim równie istotnym składnikiem gum do żucia bez cukru jest ksylitol. To także zamiennik cukru, ale ma on bardzo dobry wpływ na nasze zęby. Potrafi powstrzymać bakterie przed syntezą kwasów, które szkodzą naszemu szkliwu. Niektóre gumy mają również drobne kryształki, które wspomagają usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej. A do tego, dzięki mięcie lub innemu ekstraktowi, nasz oddech staje się zdecydowanie przyjemniejszy.

Guma do żucia zamiast mycia zębów?

Choć brzmiałoby jak bardzo łatwe rozwiązanie, ale niestety – guma do żucia bez cukru nigdy nie zastąpi mycia zębów. Chociaż żucie gumy pobudza ślinianki do pracy i pomaga w usunięciu resztek pokarmów z zębów, guma nie ma takiej skuteczności jak szczotkowanie, np. szczoteczką elektryczną. Poza tym, pamiętajmy o tym, aby nie żuć gumy dłużej niż kilka minut. Dlaczego? Przyzwyczajenie żuchwy do takich czynności sprawia, iż może to powodować groźny dla zębów przerost mięśni żwaczy powodujący bruksizm (zaciskanie szczęki w nocy). Gumę powinniśmy więc stosować sporadycznie oraz tylko w sytuacjach, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów szczoteczką i pastą. Dobrą gumę do żucia proponuje Buccotherm, ponieważ poza wspomnianym sorbitolem i ksylitolem zawiera ona wody termalne i świetny, orzeźwiający smak mięty. Zawsze, gdy czeka nas ważne spotkanie lub np. palimy papierosy, guma do żucia bez cukru pomoże nam zachować świeży oddech, i co by nie mówić, twarz przed rozmówcami, których zapach z naszych ust może wprawić w zakłopotanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.profimed.com/zeby-aparaty-ortodontyczne-c4157

Metody Grabowski