Wpływ filtrów na jakość wody

2 years ago

Woda dostarczana przez sieć wodociągową musi spełniać normy polskie i europejskie określone w rozporządzeniu z 2010 roku. To gwarantuje, że woda, którą pijemy jest dobrej jakości. Niemniej jednak często narzekamy na jej jakość, trochę z przyzwyczajenia, ale głównie ze względu na zawartość chloru i jej twardość.

Czynniki wpływające na jakość wody

Woda do użytku domowego pochodzi z wód powierzchniowych. Najczęściej zanieczyszczone są środkami chemicznymi pochodzącymi z nawozów sztucznych, środków ochrony roślin lub zanieczyszczeń przemysłowych. Drugą grupą zanieczyszczeń są zanieczyszczenia bakteriologiczne wynikające z niewłaściwej gospodarki ściekowej.
O składzie mineralnym w głównej mierze decyduje podłoże przez które przepływają rzeki (główne źródło ujęć). Jeżeli w podłożu występują duże ilości wapnia i magnezu, to przenikają one do wody i decydują o jej twardości.
Oczyszczalnie wody i stacje uzdatniania mają zapewnić dobrą jakość wody kranowej, ale w zależności od zastosowanej technologii występują różnice w jej parametrach. Najlepiej jest więc zastosować dodatkowe filtry do wody, które wyłapią wszystkie niepożądane związki.

Filtry do wody

Filtry różnią się metodą oczyszczania, wydajnością oraz sposobem montażu. Najpopularniejsze i najprostsze są dzbanki przelewowe. Wykorzystują one wkłady z węgla aktywowanego. Woda powoli przepływa przez filtr i pozbawiana jest chloru oraz zanieczyszczeń stałych. Wydajność dzbanków jest bardzo mała i mogą być one stosowane tylko do filtrowania wody do przygotowywania kawy i herbaty.
Znacznie większą wydajność mają filtry kuchenne montowane na kranach, podzlewowe lub naszafkowe. Ich wydajność jest znacznie większa, ale dotyczy jednego punktu poboru wody. Dodatkowo trzeba montować jeszcze jeden filtr prysznicowy.
Uniwersalnym rozwiązaniem jest montaż filtrów do wody centralnych (mechanicznych lub węglowych). Ich koszt jest większy, ale zyskujemy wodę dobrej jakości w całym gospodarstwie domowym.

Korzyści z montażu filtrów

Jakość wody ma wpływ nie tylko na walory smakowe. Dobra woda to także zdrowie i wymierne korzyści finansowe. Stosowanie filtrów sprawia, że nie musimy kupować wody mineralnej w sklepach (niektóre mają nawet gorsze parametry), możemy pić wodę bezpośrednio z kranu.
Filtry centralne zapobiegają osadzaniu się kamienia na pralkach, zmywarkach i czajnikach. Nie tylko, że nie musimy wymieniać grzałek, ale możemy używać znacznie mniej detergentów.
Stosując filtry węglowe należy pamiętać o ich okresowym wymienianiu, zgodnie ze wskazówkami producenta. Zatkany filtr nie będzie spełniał swoich funkcji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis

Metody Grabowski