W jakiej sytuacji najlepiej sprawdzi się pałka teleskopowa?

5 months ago

Klasyczna pałka teleskopowa według prawa nie jest bronią i na jej zakup nie jest konieczne żadne pozwolenie. Musi ona jednak spełniać pewne warunki. Pałki teleskopowe są stosunkowo tanie i łatwe w użyciu. Dlaczego więc nie są tak popularne jak gazy pieprzowe i paralizatory? W jakich sytuacjach pałka sprawdzi się najlepiej?

Jak wygląda legalna pałka teleskopowa?

Długość rozłożonej pałki teleskopowej wynosi od 45 do 70 cm. Złożona jest znacznie mniejsza – bez problemu powinna zmieścić się w plecaku czy damskiej torebce. Rozłożona pałka ma zmienną średnicę. Przy uchwycie jest grubsza, a jej średnica zmniejsza się ku końcowi. Legalna pałka nie może mieć dołączonych żadnych elementów zwiększających jej rażenie, np. metalowych kul. W innym przypadku zaliczana będzie do niebezpiecznej broni białej.

Jak używać pałki teleskopowej?

Złożoną pałkę warto mieć przy sobie np. w torebce lub plecaku, ale należy ją przechowywać tak, żeby w wypadku zagrożenia mieć do niej łatwy dostęp. Używanie pałki jest dość intuincyjne. Działa ona jak przedłużenie naszej własnej ręki i pozwala zadawać ciosy z większą siłą. Należy chwycić pałkę mocno i pewnie za uchwyt i rozłożyć ją. Nie możemy dopuścić, żeby napastnik pozbawił nas broni – nie wystawiaj jej w stronę agresora, żeby nie mógł jej złapać. Pałką możesz zarówno zadawać ciosy, jak i je odpierać. Możesz się nią zasłonić i zablokować uderzenie.
Uderzaj we wrażliwe miejsca
W momencie ataku zastanawianie się i planowanie uderzeń jest raczej niemożliwe. Jeśli pałki używa np. policjant, musi on stosować się do pewnych zasad, takich jak uderzanie tylko w wyznaczone miejsca – udo, pośladki, łydki itd. Jednak w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, nie ma obowiązku przestrzegania tych zasad. Jeśli twoje życie jest w niebezpieczeństwie, broń się skutecznie. Uderzaj tak, żeby zadać napastnikowi ból i uniemożliwić mu dalsze atakowanie, ale pamiętaj, aby nie przekroczyć granic obrony koniecznej, np. bijąc napastnika pałką, kiedy jest już obezwładniony lub zaczął uciekać.

Pałka telekopowa, gaz pieprzowy czy paralizator?

Najpopularniejszym środkiem do samobrony jest gaz pieprzowy. Zaraz po nim są paralizatory. Każde z tych narzędzi ma swoje wady i zalety, podobnie jak pałka teleskopowa. Na zakup gazu, paralizatora ani pałki nie potrzeba zezwoleń. Ceny tych produktów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Są łatwo dostępne, można je kupić w większości sklepów z narzędziami do samoobrony. Jeśli nie boisz się zadawania ciosów napastnikowi, masz możliwości fizyczne do używania pałki teleskopowej albo szukasz metody samoobrony, która zaskoczy agresora – rozważ zakup pałki teleskopowej.

admin