Technologia kładzenia cynku w sprayu

1 year ago

Wiele osób decydując się na zakup cynku w sprayu jest przekonana o jego ogromnych właściwościach antykorozyjnych. W mniemaniu wielu z nas wystarczy równomiernie położyć go na rdzę, aby zatrzymać jej rozwój i móc pomalować dany element. Czy rzeczywiście tak to wygląda?

Już na samym początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że cynk w sprayu rzeczywiście ma olbrzymie właściwości antykorozyjne i stosuje się go właśnie w celu zabezpieczenia blachy przed pojawieniem się rdzy i jej rozwojem. Wbrew jednak pozorom cynk w sprayu jest preparatem zabezpieczającym przed rdzą, a nie hamującym jej rozwój – jeżeli pojawiła się u nas już rdza to albo musimy dokładnie oczyścić powierzchnię, którą chcemy pokryć cynkiem w sprayu, albo zastosować preparat ją chemicznie wiążący (między innymi Fertan, Brunox czy Cortanin).

Jak stosować?

W jaki jednak sposób powinniśmy stosować cynku w sprayu aby zadziałał on prawidłowo? W jaki sposób powinniśmy wcześniej przygotować powierzchnię? Na każdym opakowaniu cynku w sprayu powinniśmy znaleźć pełną instrukcję od każdego producenta wskazującą nam pełny proces technologiczny, którego powinniśmy się trzymać chcąc w pełni skutecznie wykorzystać wszystkie możliwość preparatu. Wbrew jednak pozorom, niezależnie od producenta cynku w sprayu, jego położenie powinno wyglądać niemal tak samo!

Sposób użycia

Cynk w sprayu jest niezwykle prosty w użyciu. Jeżeli mamy czystą i gołą blachę to nie ma najmniejszego problemu. Jeżeli jednak nasza blacha pokryta jest już rdzą (np. powierzchownym nalotem) to konieczne jest jej wcześniejsze oczyszczenie przy pomocy szczotki drucianek i papierów ściernych. W dalszej kolejności dokładnie rozprowadzamy składniki cynku w sprayu w puszce poprzez jej energiczne wstrząsanie przez przynajmniej 2-3 minuty, a następnie rozpylamy cynk w 2-3 cienkich warstwach na pokrywany element z odległości około 20-25 centymetrów. Warto zadbać o to, aby pokryć równomiernie całą naprawianą powierzchnię, a jednocześnie o to, aby warstwy były możliwie jak najcieńsze. Nie może być jednak prześwitów do blachy! Po około 30 minutach warstwa cynku jest co prawda sucha w dotyku, jednak pokrywać ją lakierami i innymi preparatami możemy dopiero po pełnym wyschnięciu, tj. po około 24 godzinach.

Podsumowując, cynk w sprayu jest bardzo dobrym preparatem o właściwościach antykorozyjnych pozwalający nam na wieloletnie zabezpieczenie blachy przed szkodliwym działaniem chociażby soli i wilgoci. To właśnie dobre zabezpieczenie przed rdzą powinno być kluczowym elementem w eksploatacji pojazdów w naszej szerokości geograficznej!

Tekst powstał we współpracy ze sklepem Lakiery24.com

admin