Sztuka reklamowa

11 months ago

Komunikaty reklamowe często są tworzone za pomocą jakiegoś stałego, sprawdzonego schematu. Niektóre reklamy wychodzą jednak znacznie poza schemat. Można zatem powiedzieć, że to nie rzemiosło, a sztuka reklamowa. Jakie elementy się na nią składają?

Projektowanie opakowań

Już na etapie tworzenia produktu, pracuje nad nim sztab marketingowców, którzy zastanawiają się, jakie powinien mieć właściwości i jak powinien wyglądać, aby jak najlepiej się sprzedał.
Jednym z ważnych etapów planowania tego, jaki będzie produkt jest projektowanie opakowań. Są one swoistymi wizytówkami, pierwszą rzeczą, jaką widzi potencjalny kupujący. Powinny zatem spełniać szereg warunków, które mają zachęcić klienta do zakupu. Ważne jest umieszczenie logo, nazwa, użyte kolory. Badania pokazują, że nawet niewielkie detale mają znaczenie.

Slogan

Chwytliwy slogan może zapewnić marce wielki sukces. Dzięki nazwie produktu użytej w zabawnym rymie albo sympatycznie kojarzącym się tekście konsumenci zapamiętają ją i prawdopodobnie chętniej sięgną po dany produkt.
Niektóre slogany reklamowe stały się wręcz kultowe. Wiele z nich weszło do języka, stało się częścią mowy potocznej.
Warto zadbać jednak o to, aby slogan reklamowy nie był oklepany. Istnieją pewne utarte schematy, których stale używają marketingowcy i przez to sformułowania typu „specjalnie dla ciebie” czy „jedyny prawdziwy” stały się wyświechtanymi frazesami, w które prawie nikt już nie uwierzy, przestały być wiarygodne.

Spot reklamowy

Spoty reklamowe do tej pory były zamieszczane głównie w telewizji, a obecnie oglądamy je również w internecie. Niektóre z nich przypominają wręcz dzieła sztuki, krótkometrażowe, ciekawe, wciągające, piękne lub wzruszające filmy. W internecie pojawiają się także spoty w formie krótkich seriali – widzowie z zaciekawieniem przyglądają się losom bohaterów, chwilami zapominając o tym, że tak naprawdę oglądają po prostu reklamę produktu.
Szczególnie poruszające są zazwyczaj reklamy społeczne, dotyczące przemocy, wypadków czy innych drażniących tematów. Często są brutalne lub wyciskają z oczu łzy.

Reklama ma na celu pokazać pewne produkty i zachęcić konsumentów do ich zakupu. Czasem jest jednak także przykładem prawdziwej sztuki – dotyczy to zarówno wyglądu opakowań, świetnych, błyskotliwych sloganów, jak i ciekawych, wzruszających spotów reklamowych. Wiele reklam można zatem oglądać z przyjemnością i producentom chyba właśnie o to chodzi – wzbudzają w ten sposób pozytywne skojarzenia związane ze swoją marką i produktem.

Więcej informacji związanych z reklamą znajdziecie na stronie Elanopack – projektowanie opakowań.

Zenek