Skutki jazdy z niesprawnymi klockami hamulcowymi

2 years ago

Jednym z najważniejszych układów w naszym samochodzie jest układ hamulcowy. To dzięki niemu samochód będzie w stanie niemalże natychmiast zatrzymać się przed przeszkodą. Dlatego trzeba w najwyższej mierze dbać o odpowiedni stan poszczególnych elementów tego systemu, m.in. o klocki hamulcowe. Kiedy nadają się do wymiany?

Rola klocków hamulcowych w samochodzie

Klocki hamulcowe są integralnym elementem układu hamulcowego każdego samochodu i mają ogromny wpływ na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jazdy. Klocki posiadają okładzinę o wysokich własnościach ciernych, która nie jest destrukcyjna dla tarczy hamulcowej. Najczęściej powstaje z mieszaniny waty stalowej, opiłków metalu oraz dodatków różnych minerałów.
W trakcie hamowania w wyniku tarcia okładziny ciernej o tarczę, wydzielane są duże ilości ciepła, przekraczające nawet 1000 stopni Celsjusza. Aby pojazd się zatrzymał, okładzina klocków musi wytrzymać takie warunki, a klocek nie powinien zeszklić się na powierzchni okładziny.

Rezygnujesz z wymiany klocków – narażasz się na śmierć!

Każdy kierowca powinien zadbać o wymianę klocków hamulcowych przy pierwszych sygnałach tego, że są one nadmiernie zużyte. W przeciwnym wypadku naraża się na ryzyko spowodowania tragedii swoim samochodem, w którym zdrowie i życie może stracić on sam, przewożeni pasażerowie czy inni uczestnicy ruchu drogowego.
Dlatego wymiana klocków jest tak istotna. Nie trzeba tego robić zbyt często, a i koszt wymiany klocków hamulcowych jest niewielki. Można jej dokonać niemalże w każdym warsztacie, a posiadając pewne umiejętności manualne i wiedzę techniczną, istnieje możliwość samodzielnej wymiany klocków.

Uwaga!

Jeśli nie jesteśmy w 100 proc. przekonani o tym, że będziemy umieć wymienić klocki hamulcowe w swoim pojeździe i zamontować je tak, jak powinniśmy, lepiej nie podejmować się takiego zadania, tylko pojechać do renomowanego warsztatu mechanicznego i skorzystać z usług fachowców.
Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?
Rozpoznanie momentu, w którym klocki hamulcowe są już mocno zużyte, nie jest trudne. Kiedy dojdzie do tego, dadzą one o sobie znać poprzez przenikliwy, metaliczny dźwięk, który emitowany jest przez zainstalowane na nich specjalne blaszki. Podczas hamowania blaszki wydają sygnał ostrzegawczy. Jeśli nasz samochód jest zaopatrzony w klocki hamulcowe, które nie posiadają owych blaszek, przy wyeksploatowaniu tej części samochodowej zacznie ona po prostu piszczeć w czasie hamowania, co również przynosi dla nas wystarczającą informację, że trzeba je wymienić na nowe.
Nowoczesne samochody posiadają systemy elektroniczne, które na desce rozdzielczej informują kierowcę o tym, że klocki nadają się do wymiany. Można także samodzielnie sprawdzić grubość okładziny na klockach hamulcowych, kontrolując głębokość rowka wskazującego stopień starcia. Kiedy jest on niemalże niewidoczny, oznacza to, że materiał jest mocno zużyty. Graniczna grubość okładziny wynosi około 1,5 mm.

Metody Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *