Kopalnie – kwestie bezpieczeństwa

11 months ago

Górnictwo w Polsce obecne jest od stuleci: Polacy wydobywali i nada wydobywają węgiel kamienny, sól, złoża metali. Liczne kopalnie w Polsce zatrudniają tysiące pracowników, nie tylko tych pracujących pod ziemią, ale również osoby zatrudnione w administracji. Większość kopalni umiejscowionych jest na południu kraju, gdzie zdarza się, że całe rodziny pracowały dla konkretnych kopalń. Współcześnie o kopalniach mówi się głównie w kontekście ich prywatyzacji czy też wypadków pod ziemią. Szczególnie ten drugi tym informacji sprawia, że na nowo podejmowane są zagadnienia związane z bezpieczeństwem pracy górników.

Metan – największy wróg górników

Najczęściej wypadki pod ziemią powoduje metan – bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach wybuchowych. Od wieków był on największym wrogiem osób pracujących pod ziemią, zabijając co roku setki osób. Dawniej walczono z metanem poprzez jego kontrolowane wypalanie – wybuchy prowokowali najczęściej skazańcy, którzy chętnie zamieniali kary więzienia na pracę w kopalniach. Nie zdawali sobie oni sprawy, jak niebezpieczne zadanie na nich czeka. Kolejnym sposobem na rozpoznanie metanu były kanarki. Te niewielkie ptaszki umilały swoim śpiewem pracę w kopalniach. Kiedy jednak przestawały śpiewać był to znak, że w powietrzu znajduje się śmiertelne zagrożenie.

Współcześnie w kopalniach stosuje się nowoczesne wykrywacze metanu, których działanie polega na alarmowaniu, kiedy w powietrzu znajduje się jego zbyt duże stężenie. Wykrywacze metanu okazują się czasami zawodne, szczególnie jeśli są eksploatowane przez szereg lat i nikt nie dba o ich sprawność.
Dodatkowym zabezpieczeniem dla górników są wentylatory. Ich zadaniem jest mieszanie powietrza oraz dostarczanie świeżego tlenu z powierzchni ziemi. Producenci dbają o to, aby śmigło wentylatora pokryte było farbami proszkowymi, odpornymi na działanie rdzy. Cała konstrukcja może pracować w zmiennych temperaturach i nieprzyjaznym środowisku.

admin