Komputer w firmie

1 year ago

Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ale jeszcze nie tak dawno komputery nie były powszechnie obecne, zarówno w firmach, jak i w prywatnych domach. O ile funkcjonowanie tych ostatnich bez tego sprzętu jest możliwe (w końcu do dzisiaj istnieją domy, w których nie ma komputerów), o tyle z wielkim trudem przychodzi nam myślenie o tym, jak mogłaby funkcjonować jakakolwiek firma bez połączenia z internetem i komputerów. Jakie czynności konkretnie bardzo ułatwia komputeryzacja?

Programy księgowe

Wielką pomocą w prowadzeniu rachunkowości we współczesnych firmach są specjalne programy księgowe. Właściwie wykonują wszystkie obliczenia, generują faktury, pomagają stworzyć rozliczenia. Znacznie ułatwiają pracę każdego księgowego. Dlatego dzisiaj trudno wyobrazić sobie, jak musiało wyglądać prowadzenie budżetu firmy bez komputera. Na pewno było to dużo bardziej czasochłonne.

Drukowanie

We współczesnej firmie napisanie tekstu, podania, faktury, wniosku czy jakiegokolwiek pisma trwa chwilę, a jeszcze szybszy jest proces drukowania go. Bez komputera i drukarki trzeba było sporządzać dokumenty odręcznie. Co prawda, w pewnym momencie pojawiła się także maszyna do pisania, ale tworzenie tekstu za jej pomocą było dużo bardziej czasochłonne niż współczesne pisanie na klawiaturze komputera.

Komunikacja

Większość działających dzisiaj firm komunikuje się, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, za pomocą internetu. Porozumiewanie się przy użyciu maili czy wideokonferencji jest dla nas dziś tak oczywiste, że naprawdę trudno wyobrazić sobie bez tego życia. Dzięki temu przepływ informacji jest także niezwykle szybki.

Reklama

Oczywiście, zanim w firmach pojawiły się komputery, istniała już reklama. Jednak komputer, a jeszcze bardziej internet dał szereg nowych możliwości dotarcia do świadomości klienta ze swoim produktem.
Reklama stała się dzięki temu także tańsza. Założyć stronę, na której opiszemy swoje produkty i ofertę można nawet za darmo lub za niewielką opłatą. Wyprodukowanie baneru reklamowego czy wykupienie czasu antenowego dla reklamy telewizyjnej jest dużo bardziej kosztowne.

Nie ma zatem wątpliwości, że komputery całkowicie zmieniły nie tylko nasze życie prywatne, ale także funkcjonowanie wszystkich przedsiębiorstw. Programy księgowe, możliwość drukowania dokumentów czy szybka internetowa komunikacja to niewątpliwie wielkie plusy i udogodnienia wynikające z faktu, że komputery są w każdej firmie.
Musimy jednak pamiętać, że komputer prawdopodobnie nigdy całkowicie nie zastąpi człowieka. Zadania takie jak zarządzanie organizacją czy kreatywne pomysły na strategię marketingową nie mogą być powierzone maszynie. Z udogodnień związanych z komputeryzacją trzeba też umieć mądrze korzystać. Dotyczy to przede wszystkim kwestii komunikacyjnych. Często dużo lepiej jest porozmawiać z pracownikiem w cztery oczy niż wysyłać mu maila. Szczególnie, jeśli sprawa jest delikatna albo chcemy mieć pewność, że dobrze zrozumie on nasze instrukcje. Komunikacja internetowa nigdy w pełni nie zastąpi tej tradycyjnej.

Zenek