Jakie są objawy nietrzymania moczu u kobiet?

2 years ago

Nietrzymanie moczu – kiedy pada to hasło każdy z nas wyobraża sobie kobietę po menopauzie w „tym wieku”, której dotykają „takie problemy”, tymczasem problem wysiłkowego nietrzymania moczu dotyczy także młodszych pań. Wiele z nich dochodzi do wniosku, że „to się zdarza” i nie konsultuje z lekarzem swoich dolegliwości. Kto najczęściej choruje na nietrzymanie moczu? Jaki zespół objawów może świadczyć o tym, iż wstydliwa przypadłość dotknęła także nas?
Statystyki biją na alarm. Ponad połowa kobiet cierpiących z powodu nietrzymania moczu nigdy nie poruszyła tego tematu w rozmowie ze swoim lekarzem. Szacuje się, iż problem dotyczy około 25% kobiet w wieku powyżej 40. lat i ponad 50% pań powyżej 80. roku życia, jednak powyższe dane mogą być niepełne z uwagi na wstydliwy i intymny charakter schorzenia. „Kobiety sądzą, że to po prostu nieodłączny objaw starzenia. Poza tym się wstydzą. Lekarze tych rozmów nie ułatwiają. W atmosferze pośpiechu trudno o intymne wyznania. Niestety. Tak jak lekarz pierwszego kontaktu sam powinien zachęcać pacjenta do poddania się profilaktycznemu badaniu per rectum, tak powinien pytać pacjentkę o to, czy ma kłopoty z trzymaniem moczu. I jeśli odpowiedź brzmi: ”Zdarza mi się popuścić” – zalecić diagnostykę.” – tłumaczy w rozmowie z „Wysokimi obcasami” prof. Piotr Radziszewski, specjalista urolog.

W jakich sytuacjach dochodzi do niekontrolowanego wycieku moczu?

Wbrew powszechnie panującym opiniom problem nietrzymania moczu nie jest tylko efektem starzenia się organizmu. Schorzenie jest wynikiem osłabienia mięśni dna miednicy, które nie zaciskają w prawidłowy sposób cewki moczowej. Rozróżniamy trzy typy nietrzymania moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM), nietrzymanie moczu z nagłym parciem oraz z przepełnienia. Wśród kobiet najpowszechniejsze jest to pierwsze. Jakie są jego objawy? Czy wilgotna bielizna zawsze jest objawem nietrzymania moczu? Otóż niekoniecznie. Kiedy mamy bardzo pełny pęcherz, a zdarzy nam się niekontrolowany wybuch śmiechu delikatne popuszczenie moczu nie jest zjawiskiem patologicznym. Bardzo silny stres będący wynikiem na przykład wypadku drogowego może spowodować chwilową utratę kontroli nad zwieraczami. Gdy jednak zawilgocenie bielizny pojawia się często a mimowolny wyciek moczu następuje podczas niewielkiego wysiłku fizycznego, możemy domniemywać, że problem nietrzymania moczu dotyczy także i nas.
Wycieki moczu zdarzają się w sytuacjach, w których dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej wywołanego wysiłkiem fizycznym. Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu pojawiają się podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, kichania czy kaszlu. Do mimowolnego wycieku moczu może dochodzić także podczas wypróżniania się. Początkowo incydenty nietrzymania moczu zdarzają się podczas wysiłku fizycznego czy chodzenia, lecz wraz  z upływem czasu oraz rozwojem choroby może dochodzić do wycieku moczu również podczas spoczynku.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu nie jest chorobą groźną dla życia czy zdrowia, jednak w znaczącym stopniu obniża jakość życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wiele kobiet unika zbliżeń fizycznych ze swoimi partnerami, obawiając się, iż do incydentu wycieku moczu dojdzie właśnie podczas stosunku. U pań cierpiących z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu często występuje lęk związany z pozoru zwykłymi, codziennymi sytuacjami takimi jak wyjście do sklepu czy spotkanie ze znajomymi. Nietrzymanie moczu ma olbrzymi wpływ na odczuwaną radość i satysfakcję z życia, dlatego tak ważne jest, aby przełamać wstyd i porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym lub ginekologiem.
Nie we wszystkim sytuacjach konieczne jest leczenie operacyjne. Czasem wystarczy zmiana stylu życia, rezygnacja ze spożywania alkoholu oraz kofeiny, a także ograniczenie spożycia płynów w niektórych sytuacjach. Bardzo ważne w profilaktyce i leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu jest ćwiczenie mięśni dna miednicy oraz trening pęcherza, który pozwala na jego kontrolowanie. Nawet jeśli niezbędna okaże się interwencja chirurgiczna współczesna medycyna dysponuje nowoczesnymi oraz – co ważne – bezinwazyjnymi metodami laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Wizyta u specjalisty z pewnością przyniesie dużą ulgę. Zobacz gdzie i za ile wykonasz zabieg : www.tourmedica.pl/kliniki/leczenie-nietrzymania-moczu-u-kobiet/

Metody Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *