Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom pracującym w trudnych warunkach?

11 months ago

O bezpieczeństwie pracy mówi się coraz więcej – wpływ na to mają przede wszystkim wypadki w zakładach pracy, których powodem jest zaniedbanie, niesprawność konkretnych urządzeń czy też nieuwaga ludzka. Bezpieczeństwo pracy to zagadnienie podnoszone przede wszystkim przez pracowników BHP, jednak w interesie samych pracowników jest zwracanie uwagi na to, czy zakład pracy zapewnia im odpowiednie środki ochrony zdrowia.

Najpowszechniejszymi materiałami do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony są stroje ochronne i robocze dla pracowników firm. O tym, jakie elementy odzieży powinny być stosowane na danym stanowisku pracy, decydują przede wszystkim inspektorzy BHP. W karcie pracy zapisywane są najczęściej kaski ochronne, rękawice ochronne, maseczki na twarz, okulary ochronne (przezroczyste, wykonane z pleksi). W przypadku pracy w miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko zniszczenia ubrania pracownicy mają zapewnione odpowiednio dobrane kombinezony ochronne – są one tworzone z materiałów tekstylnych lub też z tworzyw sztucznych.

W przypadku pracy nad substancjami chemicznymi (w zakładach farmaceutycznych) stosowane są fartuchy oraz lateksowe rękawiczki – wszystko po to, aby nie zanieczyścić substancji, z których najczęściej wykonuje się leki. Podobnie jest z delikatnymi siateczkami zakładanymi na włosy.

W przypadku ryzyka wybuchu

Zdarza się, że pracownicy przebywają w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem – najczęściej są to zakłady chemiczne, w których istnieje szansa na zbieranie się gazów w pomieszczeniach. W takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie odpowiednich wywietrzników oraz wentylatorów. Producent wentylatorów promieniowych zapewnia, że to najlepszy produkt stosowany obecnie na rynku. Wentylatory promieniowe mogą pracować przez długi czas, są odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych czy zmienne temperatury.

admin