Czym jest zasiłek rodzinny w Norwegii

1 month ago

Ryzyko tzw. ‘twardego brexitu” staje się coraz bardziej prawdopodobne. Będzie to oznaczało potężne zawirowania na  europejskim rynku pracy. Coraz większa ilość rodaków myśli o tym, by opuścić wyspy i przenieść się do Norwegii. Norwegia również oferuje ludziom pracującym na ich terenie całkiem dobre warunki socjalne.

 

Jak wygląda zasiłek rodzinny w Norwegii?

 

Zasiłek rodzinny w Norwegii wynosi 970 koron norweskich, w przeliczeniu na złotówki mówimy o kwocie 430 zł. W odróżnieniu od naszego krajowego świadczenia „500+”, tutaj przysługuje świadczenie na każde dziecko, niezależnie od osiąganych przychodów. Warto także wspomnieć, iż norweski system opieki w sposób szczególny wspiera najmłodsze dzieci. Dla dzieci w wieku do 2 lat przysługuje również specjalny dodatek opiekuńczy, którego wysokość sięga 6000 koron norweskich, co w przeliczeniu na złotówki mowa o kwocie ponad 2600 złotych. Zasiłek rodzinny przysługuje na dzieci do czasu uzyskania przez nie pełnoletności.

 

Do jakiego czasu wstecz można wystąpić o świadczenie?

Zgodnie z obowiązującymi w Norwegii przepisami, można wystąpić o wypłatę świadczenia do trzech lat wstecz. W przypadku zasiłku opiekuńczego można wystąpić o wypłatę świadczenia tylko do 3 miesięcy wstecz. Nie można zapomnieć o tym, iż w przypadku dzieci urodzonych na terenie Norwegii, zasiłek rodzinny jest przyznawany niejako „z urzędu”, na podstawie rejestracji w urzędzie do spraw ewidencji ludności.

Metody Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *