Choroba Crohna – choroba o pozornie typowych objawach i nieznanym podłożu

7 months ago

Choroba Crohna jest bardzo skomplikowana, zarówno pod względem rozpoznania, jak i pod względem występujących objawów. Samych konsekwencji tej choroby jest wiele, a niektóre z nich prowadzą do ciężkich komplikacji, a nawet do nieodwracalnych zmian w organizmie. Dotyczy ona jelit, jednak skutki mogą przenosić się również na inne organy, które teoretycznie z jelitami mają niewiele wspólnego.

Istotnym czynnikiem, który warunkuje występowanie choroby Crohna jest położenie geograficzne i stopień rozwoju danej populacji. Można ją uznać poniekąd za chorobę cywilizacyjną, gdyż zdecydowanie częściej występuje wśród społeczeństw o wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego, rzadziej w krajach słabo rozwiniętych. Na tę chorobę jelit szczególnie narażone są dzieci, u których jest ona o wiele bardziej niebezpieczna, niż u dorosłych.

Do dziś choroba Crohna zaliczana jest do chorób o nie do końca znanym podłożu. Atakuje cały układ pokarmowy, choć najczęściej jej ofiara padają jelita. Rzadziej zdarza się, że objawy dotyczą również skóry, stawów lub dróg moczowych, chociaż znane są przypadki, kiedy chorobie Crohna oprócz typowych objawów towarzyszą np. zmiany skórne. Co jest zatem najbardziej charakterystyczne w tej chorobie? Głównie chory ma wysoką gorączkę, jest osłabiony, zauważalny jest także spadek masy ciała, bóle brzucha, biegunka.

W przypadku tej choroby bardzo ważne jest natychmiastowe działanie, gdyż jak wcześniej wspomniano, niektóre zmiany mogą przerodzić się w trudne do opanowania powikłania, które w efekcie mogą na stałe zagrozić naszemu zdrowiu. U dzieci choroba ta może doprowadzić do zahamowania wzrostu, wpływa niekorzystnie na rozwój narządów płciowych, jest przyczyną anemii. Jeśli istnieje podejrzenie wystąpienia choroby Leśniowskiego-Crohna, diagnostykę należy zacząć przede wszystkim od wykonania badań jelit. Konieczne będzie pobranie próbki krwi, której analiza pozwoli na ustalenie dalszego planu działania. Badanie można wykonać również z próbki kału – wyniki dadzą wówczas bardziej dokładny pomiar.

Dobrze postawiona diagnoza i szczegółowe badania to pierwszy ważny krok na drodze do pełnego wyzdrowienia. Chociaż w dalszym ciągu jest to choroba tajemnicza i o nieznanym podłożu, nie można jej nigdy wykluczyć. Badanie pełne kału z pasożytami lub badanie bazowe jelit powinno dać pełną odpowiedź i ewentualnie potwierdzić lub odrzucić daną hipotezę. Natomiast jeśli chodzi o leczenie, to zwykle stosuje się restrykcyjną dietę i odpowiednio dobraną terapią farmakologiczną.
Badania na chorobę Crohna od Genom

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.