Badania dla sportowców i nie tylko

2 years ago

Jakakolwiek aktywność fizyczna powinna być podejmowana z odpowiednim nastawieniem nie tylko psychicznym, ale również pod względem zdrowotnym. Należy zwracać uwagę na to, w jaki sposób zmieniają się potrzeby naszego organizmu z każdym treningiem, bowiem jest to jedna z fundamentalnych spraw, których nie należy lekceważyć. Szczególnie dla przyszłych sportowców ważne są badania i oznaczenie we krwi jonów sodu, potasu, wapnia i magnezu.

Dlaczego to jest takie ważne?

Być może wyłącznie oglądając jedynie transmisje sportowe na żywo nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, jak wielkie obciążenia działają niekiedy na sportowców. Patrzymy na to wszystko przez pryzmat np. biegu na 100 metrów, który przecież nie jest zbyt długi. Niemniej jednak, zawodnicy muszą włożyć masę wysiłku nie tylko w same bieg, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie się do niego. Wcześniej musza być poddawani morderczym treningom, które wyciskają z nich siódme poty.
Właśnie z tego powodu, przy uwzględnianiu swojej aktywności fizycznej powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się w jakiej kondycji jest Twoje serce, bowiem ono będzie miało kluczowe znaczenie w przypadku uprawiania jakiegokolwiek sportu. Dzięki badaniom dowiesz się, czy możesz sobie pozwolić na uprawianie bardziej wyczynowych sportów, czy może jednak skupić się na spokojnym bieganiu, czy też innych, które mniej angażują mięsień sercowy.

Układ kostny

On również ma niemałe znaczenie i warto jest przyjrzeć się stężeniu wapnia, które ma wpływ na wytrzymałość naszych kości. Warto wiedzieć, że niedobory wapnia mogą wynikać zarówno z zaburzeń hormonalnych, jak również z powodu alkoholizmu i niedożywienia. Warto także dbać o podawanie witaminy D, ponieważ w bardzo dużym stopniu zapewnia ona nie tylko mocniejsze kości, ale również działa na zwiększoną odporność naszego organizmu.
To wszystko, to są oczywiście jedynie podstawowe informacje, od których warto jest rozpocząć soją sportową przygodę. Wydawać by się mogło skomplikowane i niepotrzebne, tymczasem może Ci pomóc uniknąć wielu kontuzji i urazów, które będą wynikały właśnie z niedoborów witamin, czy też z tego, że serce jest zbyt słabe. Zachęcamy więc do wykonywania badań, dzięki którym będziesz mógł dowiedzieć się wszystkiego o swoim aktualnym stanie zdrowia i podejmiesz decyzję co do uprawianego sportu.

Metody Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *